Noel Baba Klisesi

  • By Demre Apart
  • 25 Ağustos 2019, 11:40

Akdeniz Bölgesi’nin turistlik en önemli ili olan Antalya’da Kaş ile Finike arası olan Demre bölgesinde bulunan Tarihi Noel Baba Müzesi nerede, nasıl gidilir bir göz atacağız. Her yıl yerli yabancı tatilcilerin ilgi ile ziyaret ettikleri kilisedir. Dünyadaki pek çok insanın Noel Baba’ nın bu kilisede yattığına inananlar tarafından ziyaret edilmesi ülkemizin de dünyaya tanıtmasına yardımcı olmaktadır.

 

Aziz Nikolaos İ.S. 3. Yüzyılın ikinci yarısında Patara’ da doğmuş, Myra’ da piskoposluk yapmıştır. Başta Rus Çarlığı olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinin en başta gelen azizi olmuştur. Dindar kişiliği sebebiyle öldükten sonra azizlik mertebesine ulaşmış olan Aziz Nikolaos Amerika’ da da çok sevilmiş hatta New York’ u koruyan azizlerden biri olarak anılmıştır.

Aziz Nikolaos’ un 6 Aralık 343 yılında 65 yaşında iken öldüğü söylenmektedir. Myralılar ölümünden sonra onun adına bu kiliseyi yaptırıp lahdinin bu kilisede ölümsüz kalacağına inanmışlardır. Haçlı seferleri sırasında buraya gelen bazı tüccarlar onun kemiklerini çalıp Bari’ ye götürüp orada gömseler de kalan kemikler hala Antalya Müzesi’ nde korunmaktadır.

Akdeniz’ de yaşayıp hiç kar görmemesine karşılık, zor durumda olan çocukları koruyucu özelliği sebebiyle Noel geceleri karda geyiklerin çektiği kızakla çocuklara hediyeler dağıtıldığı inanılan sevgi dolu bir yaşlıya dönüştürülmüştür. Bu yüzden onun kemiklerinin bulunduğu bu kiliseye Noel Baba Müzesi adı verilmiştir. Akdenizli gemiciler de Aziz Nikolaos’ u çok sevmiş ve ona büyük bir saygı duymuşlardır.

Likya’ nın başkenti Myra’ daki ( Demre ) bu kilise, hem mimarisi hem üslübuyla Orta Bizans Dönemi’ nin en önemli anıtıdır.

Myralı Aziz Nikolaos’ un ölümünden sonra bu kilise hasar gördükçe onarılmış olduğundan farklı dönemlere ait izler taşımaktadır. İlk olarak bahçeden geçerken yeşillikler arasındaki Noel Baba heykeli karşılıyor ziyaretçileri.

Kilise, ana avluya açılan iki iç avlusu, iki tarafı yan koridorlarla sarılı ortasında kubbe olan bir orta mekan, bema ve onun da ön tarafında bulunab apsis kısımlarından oluşmaktadır. Güney kısımda kalan koridorun Aziz Nikolaos’ un lahdinin korunması için en uygun yer olduğu düşünülmüş, doğu kısmındaki nişin altında da lahdin korunulduğuna inanılmıştır. Kilisenin Kuzey doğu ve batı köşelerinde iki oda daha bulunmaktadır.

Nerede Kalınır?: Tarihi ve doğal güzellikleriyle ve deniziyle öne çıkan Demre’ de kuş sesleriyle uyanmak isterseniz butik ve küçük otellerde kalabilirsiniz. Doğal yapıyı bozmadan inşa edilmiş butik otellerde kalarak hem tatil yapıp dinlenip hem de Noel Baba Müzesi ve diğer tarihi zenginlikleri gezebilirsiniz.

Telefon NUMARAMIZ

0533 777 68 76